Pınar Aydın Sitesi
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Pınar Aydın Sitesi

Pınar Aydın Fan Sitesi - Pınar Aydın Akademi Türkiye - Pınar Aydın Savcının Karısı - Pınar Aydın Arka Sokaklar - Pınar Aydın Kız Kaçıran - Pınar Aydın Kapalıçarşı - Pınar Aydın Albümü - Pınar Aydın Akasya Durağı - Pınar Aydın Bizim Okul
 
AnasayfaAramaLatest imagesKayıt OlGiriş yap

 

 Sağlığa en az harcayan ülkelerdeniz!!!

Aşağa gitmek 
2 posters
YazarMesaj
♥alpınar♥
Moderatör
Moderatör
♥alpınar♥


Kadın Mesaj Sayısı : 3082
Points : 4078
Reputation : 9
Kayıt tarihi : 09/06/09
Yaş : 31
Nerden : !$T....

Sağlığa en az harcayan ülkelerdeniz!!! Empty
MesajKonu: Sağlığa en az harcayan ülkelerdeniz!!!   Sağlığa en az harcayan ülkelerdeniz!!! EmptyPaz Kas. 22, 2009 12:25 pm

Türkiye’de kişi başına düşen yılda 586 dolar düzeyindeki sağlık harcaması, OECD ortalaması olan 2,809 dolarının beşte biri civarında kalıyor
1.351

Türkiye’de kişi başına düşen yılda 586 dolar düzeyindeki sağlık harcaması, OECD ortalaması olan 2,809 dolarının beşte biri civarında kalıyor.

Türkiye’deki toplam sağlık harcamalarının GSMH’ye oranı yüzde 7.6. OECD ülkelerinde bu oranın ortalaması yüzde 9. ABD ve AB ülkelerinde ise çok daha yüksek

Deloitte’un "Türkiye’de ve Dünyada Sağlık Ekonomisi 2008 Raporu"na göre, Türkiye’de sağlık harcamaları OECD ortalamasının beşte biri düzeyinde bulunuyor.

Deloitte Türkiye tarafından yayınlanan raporda, gelişmiş ülkelerdeki ve Türkiye’deki sağlık hizmetleri karşılaştırılarak, Türkiye’de sağlığa eşit erişim, yüksek hizmet kalitesi ve kaynakların etkin kullanılması için yapılması gerekenler araştırıldı.

Raporda, Dünya Bankasının halen yüzde 71,6’sı devlet tarafından yapılan sağlık harcamalarının yılda yüzde 15 artacağını tahmin ettiği hatırlatılarak, Türkiye’nin kaynaklarını, israf etmeden en etkin bir şekilde kullanmasının giderek daha önemli hale geldiği kaydedildi.

1960-2005 yılları arasında sağlık hizmetlerinde önemli gelişme ve iyileşmeler gösteren Türkiye’nin, bu alanda gelişmiş ülkelerle aynı standartlara kavuşmak ve kaynaklarını etkin kullanabilmek için sağlık ekonomisini hayata geçirmek zorunda olduğuna dikkat çekildi.

Sağlık ekonomisinin türkiye’deki durumu

Rapor, 1960’lardan bu yana sağlık hizmetlerinde önemli mesafe kat eden Türkiye’nin sağlık harcamaları konusunda OECD ülkeleri arasında son sıralarda yer aldığını kaydediyor.

Türkiye’de, toplam sağlık harcamalarının GSMH’ya oranı yüzde 7,6 olarak gerçekleşirken, OECD ortalaması yüzde 9, ABD’de yüzde 15,6 olan bu oran, Almanya, Fransa, İsviçre gibi ülkelerde ortalama yüzde 11 düzeyinde, Yunanistan’da ise yüzde 10,1 olarak gerçekleşiyor.

Türkiye’de kişi başına düşen yılda 586 dolar düzeyindeki sağlık harcaması, OECD ortalaması olan 2,809 dolarının beşte biri civarında kalıyor.

Raporda, sağlık ekonomisinden etkin bir şekilde yararlanabilmek için en önemli koşullardan birinin, kapsamlı bir veri tabanı oluşturmak ve bu verileri ilgili tüm tarafların kullanımına açık tutmak olduğu vurgulanıyor.

Türkiye son yıllarda önemli adımlar attı

Rapora göre, özellikle sosyal güvenlik sistemindeki sorunlar nedeniyle sağlık alanında kaynaklarını etkin kullanamayan Türkiye son yıllarda bu alanda önemli adımlar attı.
Deloitte Türkiye’nin raporunda bu adımlar şöyle özetleniyor:

"1 Haziran 2003’ten itibaren kamu çalışanlarının özel sağlık kuruluşlarında da tedavi edilmelerine imkan verilmesi; 2004 yılında geçilen ilaçta ’Referans Fiyat’ uygulaması; 2005 itibariyle ’Sağlıkta Dönüşüm’ reformu çerçevesinde SSK bünyesindeki tüm sağlık hizmet işletmeleri ile kamu kurumlarınca işletilen sağlık tesislerinin Sağlık Bakanlığı’na devredilmesi; 2005 itibariyle SSK’ya bağlı çalışanların reçeteli ilaçlarını anlaşmalı eczanelerden temin etmelerine olanak verilmesi; Mayıs 2006 itibarı ile sosyal güvenlik kurumlarının 5502 sayılı Kanun çerçevesinde tek bir Sosyal Güvenlik Kurumu çatısı altında bir araya getirilmesi; Anayasa Mahkemesince verilen yürütmeyi durdurma kararı sonrasında yapılacak revizyonları takiben uygulamaya girmesi beklenilen 5510 sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanunu."

"Mesele kaynakların etkin kullanımıyla ilgili"

Deloitte Türkiye Sağlık ve İlaç Endüstrisi Lideri Güler Hülya Yılmaz, raporla ilgili olarak, "Esas itibarı ile Türkiye’deki sağlık ekonomisinin dünya uygulamalarına kıyasla mevcut durumu ve geleceği üzerinde yoğunlaşmaya çalıştık. Raporumuzun, Türkiye ekonomisi, halk sağlığı ve toplumumuzun genel yaşam kalitesi açısından çok önemli olduğunu düşündüğümüz ’Sağlık Ekonomisi’ alanına ilgi duyan herkes için faydalı olmasını, yeni gelişmeler için ilham vermesini ümit ediyoruz" değerlendirmesinde bulundu.
Türkiye’nin sağlık harcamalarının, gelişmiş ülkelerin gerisinde dahi olsa, kendi gelirine oranla makul bir düzeyde bulunduğuna işaret eden Yılmaz, meselenin daha ziyade kaynakların etkin kullanımıyla ilgili olduğunu kaydetti.

Yılmaz, "Bu şartlar altında, karar alma süreçlerinin mümkün olduğu ölçüde bilimsel temellere dayanması ve şeffaf olması, hem halk sağlığının korunması, hem de hesap verilebilirlik bakımından önemlidir" dedi.

Toplam sağlık harcamasının yüzde 80’ini oecd ülkeleri oluşturuyor

Verilen bilgiye göre, OECD ülkeleri, dünya nüfusunun yüzde 18’ini teşkil ederken; 2004 yılı rakamlarına göre 4,1 trilyon dolar tutarındaki toplam sağlık harcamasının yüzde 80’i bu ülkeler tarafından yapılıyor.

Bu durumun nedenleri arasında, gelişmiş ülkelerde nüfusun giderek yaşlanması, tıp ve ilaç teknolojilerindeki gelişmeler sonucu sağlık hizmetlerinde arzın artması ve kalp rahatsızlıkları, kanser gibi kronik hastalıklarda görülen artış yer alıyor. Bu ülkelerde sağlık harcamaları, milli gelirden daha hızlı artıyor.
Tüm dünyada ortalama yaşam süresi uzarken, ilaca erişim giderek yaygınlaşıyor ve gelişmiş tedavi yöntemlerinin maliyetleri yükseliyor. Bütün bunlar, sağlık hizmetlerinin ve ilaç tedavilerinin yarattığı değerin ölçümlenerek, kaynakların daha etkin kullanılmasını sağlayan sağlık ekonomisinin uygulanmasını zorunlu kılıyor.
Sayfa başına dön Aşağa gitmek
http://www.alpkorkmazfan.com
Camille
Yeni Üye
Yeni Üye
Camille


Kadın Mesaj Sayısı : 194
Points : 200
Reputation : 0
Kayıt tarihi : 03/03/10
Nerden : Baki

Sağlığa en az harcayan ülkelerdeniz!!! Empty
MesajKonu: Geri: Sağlığa en az harcayan ülkelerdeniz!!!   Sağlığa en az harcayan ülkelerdeniz!!! EmptySalı Mart 09, 2010 9:51 am

emeyine saglikk..twk
Sayfa başına dön Aşağa gitmek
 
Sağlığa en az harcayan ülkelerdeniz!!!
Sayfa başına dön 
1 sayfadaki 1 sayfası
 Similar topics
-
» Bilimsel tespit: Aşırı temizlik sağlığa zararlı

Bu forumun müsaadesi var:Bu forumdaki mesajlara cevap veremezsiniz
Pınar Aydın Sitesi  :: Pınar Aydın Sitesi Genel Konular :: Sağlık-
Buraya geçin: